Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

Oczami tolerancji


Relacja z warsztatów edukacyjnych pod hasłem 'tolerancja' - Nadole 29-30.10.2012r. :
 
Młodzież stawiła się punktualnie na zbiórkę o godz. 11.15 na Dworcu Głównym w Wejherowie. O godz.11.30 po wcześniejszym sprawdzeniu obecności przez opiekunów uczestnicy z ZSP nr1, ZSP nr3 pod opieką p. Anny Wenty, p .Karoliny Formella-Jankowskiej, p. Katarzyny Eikmann oraz kierownika wyjazdu p. Marioli Błaszczuk bezpiecznie wyruszyli do Nadola. Druga tura wyruszyła spod dworca o godz. 12.30 i równie sprawnie pod opieką p. Joanny Kwiatkowskiej, p. Waldemara Marcinkiewicza – ZSP nr4, p. Małgorzaty Wysokińskiej SOSW nr 1 oraz ZSP Reda p. Agnieszki Wielochowskiej szczęśliwie dotarła do Tyberiady.
Po rozlokowaniu w pokojach  grupa I udała się na smaczny domowy obiad, po którym pieszo przez” góry i doliny” ostatnimi resztkami sił dotarła do obiektu GOTiS w Gniewinie i hotelu „Mistral”. Na miejscu czekała na nas miła p. kierownik, która oprowadziła młodzież po hotelu, udostępniono do zwiedzania apartamenty zajmowane przez piłkarzy hiszpańskich podczas Euro 2012. Największa popularnością cieszył się apartament Ikera Casillasa, do którego każdy obowiązkowo chciał chociaż zajrzeć i poczuć obecność słynnego piłkarza. Po prezentacji spotu reklamowego o Gniewinie w sali kinowej młodzież udała się do obiektu GOTiS, gdzie część młodzieży została na bowlingu, a reszta po obejrzeniu pływalni, treningu na hali sportowej i filmu wróciła do Tyberiady.

Wędrówka do MISTRALA
Widok z MISTRALA


Sala projekcyjna w MISTRALU
Sala widowiskowo-kinowa w Gniewinie


Apartament Casillasa
Taras - MISTRALW tym samy czasie kiedy pierwsza grupa zwiedzała obiekty sportowo-rekreacyjne  druga uczestniczyła w warsztatach o tolerancji na terenie ośrodka.
Zajęcia odbywały się na przemian w grupach mieszanych. Młodzież z zaciekawieniem i dużą aktywnością uczestniczyła w warsztatach z zastosowaniem nowej metody „Betzavta”.Tworzenie domków marzeń i późniejsza rezygnacja z pragnień, umiejętność  budowania relacji opartej na tolerancji, wzajemnym szacunku i współpracy w przypadkowych grupach mieszanych pozwoliła również na obalenie stereotypów panujących w środowisku młodzieży ponadgimnazjalnej różnych typów szkół.
Po kolacji młodzież uczestniczyła w spotkaniu autorskim z pisarzem mieszkającym w Gniewinie p. Lesławem Furmagą.  Autor takich książek jak: ,,Pani pozna Pana ”,,Krab i Joanna,” ,,Lot pingwina”, „Rzeka bez brzegu” dzielił się z młodym pokoleniem swoim doświadczeniem jako pisarz, wykładowca w Wyższej Szkole Morskiej i długoletni żeglarz.
Ten ostatni temat wywołał reakcję młodzieży, która zadawała wiele pytań.

Po spokojnej nocy młodzież również w grupach uczestniczyła w swoich zajęciach zgodnie z harmonogramem.
 
Po śniadaniu kolejne warsztaty w grupach 14 osobowych oraz wycieczka piesza do elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu-Czymanowie. Po elektrowni oprowadzał nas inżynier, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o tajnikach działania elementów elektrowni: zbiornika górnego, rurociągu derywacyjnego, siłowni, kanału odpływowego, zbiornika dolnego. Po fascynującym i naukowym wykładzie młodzież wróciła na obiad, po którym ponownie uczestniczyła w warsztatach. Na zakończenie  nastąpiła ewaluacja projektu w grupach z zaskakującym dla organizatorów wynikach.

Elektrownia szczytowo-pompowa w Czymanowie
'serce' elektrowni
Siłownia w elektrowni100% młodzieży stwierdziła, że wyjazd na warsztaty poza szkołę to wspaniały pomysł. Padały również sugestie dłuższego pobytu w celu obalenia stereotypów oraz zintegrowania się z młodzieżą z innych szkół. Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom bardzo podobał się wyjazd i program pobytu, dlatego warto zorganizować tego typu warsztaty w maju dla uczestników projektu pozostałych szkół, którzy nie wzięli udziału w tym przedsięwzięciu.
Po uporządkowaniu pomieszczeń, wpisie do kroniki młodzież ze łzami w oczach opuszczała Tyberiadę.
Po spotkaniu z młodzieżą nasuwa się wniosek o kontynuacji projektu i potrzebie spotkania warsztatowego poza szkołą. Tyberiada jest optymalnym miejscem ze względu na dobre warunki prowadzenia warsztatów, miłą rodzinną atmosferę, domowe jedzenie, a przede wszystkim atrakcyjną cenę.


Sprawozdanie z II edycji seminarium dla nauczycieli i pedagogów :,,Betzavta- jako metoda uczenia demokracji i tolerancji” Gdańsk 14-17.02.2012r :

W dniach od 14 – 17 lutego wybrana grupa nauczycieli i pedagogów z powiatu wejherowskiego wzięła udział w ciekawym i edukacyjnym szkoleniu pod nazwą ,,Betzavta”. Była to już II edycja szkolenia na temat nowej metody uczenia demokracji i tolerancji. Pierwsza odbyła się w Straslund i dotyczyła zgłębienia tajników  tej nowoczesnej metody oraz wprowadziła uczestników w zagadnienia teoretyczne ,,Betzavty”. Organizatorami warsztatów wówczas był Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M.Kolbego w Gdańsku we współpracy z Deutsches Jugendherbergswerk Landesverband Meckl.-Vorp. e. V. i Powiatowym Zespołem Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie. Szkolenie zostało dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.II edycja szkolenia odbyła się w Gdańsku w Domu Pojednania i Spotkań im.M.M.Kolbe.
Nauczyciele i pedagodzy przybyli do Gdańska we wtorek gdzie po krótkim zapoznaniu przedstawili swoje oczekiwania oraz wzięli udział w grach integracyjnych z elementami animacji językowej.
Kolejne dni to żmudna praca na warsztatach z elementami psychoterapii gdzie priorytetowa stała się rola jednostki w aspektach równości, tolerancji ,akceptacji ,sprawiedliwości i wolności. Ponadto program szkolenia obejmował następujące moduły :zasady demokratyczne, mniejszość i większość, podejmowanie decyzji w sposób demokratyczny, równość przed prawem.
W czasie gier symulacyjnych i ćwiczeń przewijała się zasada demokracji uwzględniając  aktywne wzorce tolerancyjnego współistnienia.
Do najciekawszych, a zarazem głęboko refleksyjnych ćwiczeń prowadzonych w formie warsztatowej należy zaliczyć: ,,3 ochotników”,,,Sznurki,”,,Krzesła”oraz
grę: ,, Czekolada”. Szkolenie odbyło się z inicjatywy nauczycieli, którzy chcąc realizować program „Kultura dla tolerancji” oczekiwali nowych pomysłów do  dalszej pracy młodzieżą.

Szkolenie to było kontynuacją poprzedniego, który spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli.
Podczas realizacji pierwszego bogatego programu szkolenia, uczestnicy mieli możliwość wysłuchania ciekawych wykładów oraz wzięcia udziału w warsztatach. Zaletą programu były liczne gry  edukacyjne.

Celem szkolenia było:
  • upowszechnienie wiedzy na temat tolerancji
  • wskazanie możliwości i metod realizacji w szkole tematów związanych z demokracją
  • przygotowanie nauczycieli do popularyzacji wiedzy na temat Betzavty
  • wzbogacenie warsztatu pracy
  • rozpowszechnienie materiałów edukacyjnych przydatnych w dalszej pracy dydaktycznej
Human rights at war - Gdańsk - Berlin :Udział młodzieży Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie w międzynarodowym projekcie polsko - turecko -ukraińsko - niemieckim „Human rights at war”.
Wybrani liderzy ze szkół w składzie: Emilia Baran, Julia Dziedziul, Iga Drewek, Hanna Olech, Anna Jasieńska, Nicole Rydz i Damian Kryger uczestniczyli w projekcie „Prawa Człowieka na wojnie”, godnie reprezentując Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie. Projekt ten odbył się w dwóch etapach: w Berlinie (od 14 do 20 października 2010r) i w Gdańsku (od 20 do 25 października 2010r).

Uczestnicy to młodzież wieku 17-21 lat z Polski, Niemiec, Turcji i Ukrainy. Głównym celem projektu było wspólne zastanowienie się nad losem niewinnych i bezbronnych ofiar wojny, których prawa cywilne i godność ludzka są codziennie naruszane przez aktywnych uczestników konfliktu zbrojnego. Było to możliwe poprzez spotkanie uczestników i udział we wspólnych przedsięwzięciach, takich jak: teatr, multimedia i dziennikarstwo. Dzięki temu młodzi ludzie z krajów uczestniczących poznali różne punkty widzenia na ten sam problem praw człowieka. Dowiedzieli się ponadto, iż zjawisko wojny w Iraku i Afganistanie może być postrzegane inaczej przez mieszkańców różnych krajów, którzy reprezentują odmienne kręgi kulturowo - cywilizacyjne.

To wszystko wzmocniło u uczestników poczucie tolerancji, uwrażliwiło ich na cierpienia słabych i niewinnych ofiar wojny. Pomogło też w zrozumieniu potrzeby utożsamiania się z tymi pokrzywdzonymi ludźmi i wzmocniło poczucie odpowiedzialności za ich tragiczne losy. W ten sposób wierzymy, że w przyszłości młodzież będzie aktywnie sprzeciwiać się wszczynaniu wojen, których ofiarami są niewinni ludzie.

Mariola Błaszczuk
Wicedyrektor PZPOW w Wejherowie

Relacja jednej z uczestniczek projektu - Emilii Baran:

"Projekt o nazwie "Prawa człowieka na wojnie" skupiał się na rozmowach i warsztatach z ludźmi, którzy pomogli nam zrozumieć jak trudny jest to temat, np. z Andreą Zemskov - Zuge czy Claudią Lohrenscheit z Niemieckiego Instytutu Praw Człowieka. Rozmawialiśmy też z katolickim kapelanem wojskowym, Steffenem Karas. Odwiedziliśmy ośrodek dla uchodźców, co było niesamowitym przeżyciem. Odwiedziliśmy Muzeum Antywojenne, gdzie wiele dowiedzieliśmy się o życiu Berlińczyków w czasie II wojny.

Dowiedzieliśmy się jakie mogą być przyczyny opuszczenia swojej ojczyzny przez uchodźców i ubieganie się o prawo do pobytu w obcym kraju na mniejszych prawach. Wiele dyskutowaliśmy o prawach człowieka, staraliśmy się dogłębnie ten temat przeanalizować, wysłuchaliśmy relacji jednego z opiekunów zagranicznej grupy - tj. tureckiej - Hamidullaha Rizazade, który jest Afgańczykiem i który mieszkał w obszarze, gdzie toczyły się zamieszki.w Berlinie przebywaliśmy od 14 - 20.10 2010. W Gdańsku od 20 - 25.10 2010 przywitał nas Ojciec Roman Zioła, dyrektor Domu Pojednania i Spotkań im. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku. Przez cały pobyt w Gdańsku pracowaliśmy w grupach nad artystycznym przedstawieniem tematu; była więc grupa teatralna, audiowizualna i dziennikarska. Nasze dzieła mieliśmy okazję zaprezentować w wielkim finale, który odbył się w niedziele o 17:00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W poniedziałek rano z wielkim smutkiem pożegnaliśmy naszych przyjaciół."


Więcej zdjęć w naszej galerii >>

1 komentarz: