Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

My Europe


 Projekt Connect PD 2010:

3-cie spotkanie młodzieży w Gdańsku "Connect PD"

Od 13 do 18 września 6 osobowa grupa młodzieży z PZPOW w Wejherowie brała udział w polsko - włoskim projekcie wspieranym przez Komisję Europejską - "Connect-PD".
W jego ramach trzy 6 osobowe grupy, spotkały się w Gdańsku, przy tzw. "okrągłym stole". Zastanawiały się nad aktualnymi problemami i wyzwaniami przed którymi stoi UE. Projekt ten służy aktywizacji młodych Europejczyków w zakresie dyskusji na temat aktualnej kondycji i przyszłości UE. Uczestnicy dzięki projektowi Connect-PD zawarli nowe znajomości, poszerzyli własne horyzonty światopoglądowe oraz podnieśli swoją wiedzę na temat innych krajów.

Oto relacja jednej z naszych uczestniczek:

"Kiedy nasza polska grupa przyjechała, Włosi przebywali już w DMK. Do kolacji zasiedliśmy więc razem. Po kolacji pojawili się Hiszpanie. Odbył się mały wieczorek zapoznawczy, wszyscy byli zmęczeni, zatem po nocnym spacerku Starym miastem, poszliśmy spać. Drugiego dnia o 10:00 zaczęła się nasza wycieczka po interesujących miejscach Gdańska, po którym oprowadzał nas kwalifikowany przewodnik, który opowiadał nam historię Gdańska w języku angielskim. O 14-stej zaczęła się pierwsza debata na temat edukacji w wyższych szkołach. (Plusy i minusy uczelni prywatnych i publicznych). Druga debata dotyczyła globalizacji. Wieczorem o 20:00 obejrzeliśmy film "Solidarność". Włosi i Hiszpanie, jako, że film był po angielsku, bardzo byli zasłuchani. Trzeciego dnia odwiedziliśmy i zwiedziliśmy muzeum "Solidarność" - wystawy "Drogi do wolności". Po lunchu pojechaliśmy do Sopotu. Wieczorem bawiliśmy się wspólnie w zabawy, które są znane w każdym z państw, z których pochodziły grupy.
Hiszpanie uczyli nas tańca Flamenco, Włosi włączyli nam muzykę do której mieliśmy wykonywać dziwne ruchy. Bawiliśmy się też w głuchy telefon czy w krzesła. Wieczór był bardzo udany, wszyscy bliżej się poznaliśmy, było bardzo sympatycznie. Czwartego dnia poszliśmy do starego kina na film "Samotny człowiek". Po południu odwiedziliśmy Muzeum Historii Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta. Piątego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Kościerzyny, gdzie przywitał nas burmistrz i pani dyrektor tamtejszego gimnazjum, z której pochodziła zarówno opiekunka i dwie uczennice, które
dołączyły do naszej grupy w DMK. W ratuszu odbyły się dwie ostatnie debaty; pierwsza na temat piłki nożnej - czy to wciąż sport czy już biznes? I druga na temat religii jako części państwowej kultury, o szanowaniu jej, respektowaniu jej założeń i związanych z nią praw. W niektórych krajach (Francja, Niemcy) nie pozwala się muzułmankom w publicznych miejscach zakrywać twarzy, gdyż niesie to za sobą wiele zagrożeń i ryzyka. Czy to dobrze, że prawo wkracza w religię i na odwrót? Plusy i minusy. Po debatach zwiedziliśmy Skansen starych lokomotyw w Kościerzynie. Potem pojechaliśmy do szkoły na obiad po którym burmistrz wręczył nam certyfikaty uczestnictwa w projekcie Connect PD. Po zakończeniu pojechaliśmy do DMK, gdzie odbył się nasz wieczór pożegnalny. W zasadzie była to noc. Ostatniego dnia, wstaliśmy wcześniej, aby pożegnać włoską grupę, która przed 9-tą odjeżdżała już na lotnisko. Było bardzo smutno, że musieliśmy się żegnać i rozstawać. Jakieś trzy godziny później polska grupa też się zbierała do wyjścia na dworzec. Pożegnaliśmy się z Hiszpanami, opiekunami i poszliśmy na dworzec"
. Emilia Baran


Europa pod lupą:

W dniach od 11 do 16 września 2011r. młodzież z Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie wzięła udział w polsko-niemieckim seminarium młodzieży w Brukseli pod nazwą „Europa pod lupą”.  

Parlament Europejski
Program dofinansowany był przez: Niemieckie Centrum Edukacji Politycznej oraz Land Hesja. Głównym językiem komunikacji pomiędzy młodzieżą z Polski i Niemiec był język angielski. Zaskoczeniem dla naszych uczestników było losowanie współlokatora z innego kraju. 

warsztaty


Po nużącej podróży już pierwszego dnia odbyły się warsztaty integracyjne „Talking chairs” oraz „Jak masz na imię – Wie heiβt Du? Po kolacji wszyscy udali się na zwiedzanie Brukseli pod kątem politycznej i kulturowej różnorodności w Belgii i Europie.

Kolejne dni upływały w miłej atmosferze, ale koncentrowały się na przygotowaniu do spotkań z europosłami. Długotrwałe warsztaty, dyskusje i debaty przyczyniły się do aktywnego uczestnictwa młodzieży w ważnych spotkaniach z europosłami, a tematy które były poruszane zaciekawiły wszystkich:
  • komisja i jej eurokraci w UE po traktacie lizbońskim
  • rola Polski i Niemiec w UE i jej znaczenie dla społeczeństw
  • przebieg integracji europejskiej.

w parlamencie
pod 'atomem'

sala obrad w ParlamenciePunktem kulminacyjnym seminarium były: spotkania w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej z europosłami, dziennikarzami i ekspertami europejskimi. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie ciekawych zakątków Brukseli, a mianowicie: atomu, komiksu, ratusza, słynnego stadionu Heyzel, katedry Św. Michała i Św. Guduli oraz degustację wspaniałej czekolady i frytek z majonezem. 
Te apetyczne aromaty i wspaniałe obiekty na długo pozostaną w naszej pamięci.


Polsko-niemiecko-francuskie warsztaty kulinarne Perigoeux we Francji 31.07-13.08.2011r:Młodzież z PZPOW w Wejherowie w dniach od 31 lipca do 13 sierpnia 2011r. brała udział w międzynarodowym spotkaniu, które miało miejsce w Perigoeux w południowej części Francji – departament Dordogne.
 W ramach warsztatów kulinarnych, które odbyły się w grupach międzynarodowych młodzież zaprezentowała tradycyjne potrawy kuchni polskiej, takie jak: zupa pomidorowa z makaronem, żurek, barszcz czy schabowe z ziemniakami. Ku zaskoczeniu największa popularnością cieszyła się jednak mizeria.

W trakcie pobytu w malowniczym Perigoeux młodzież miała okazje uczestniczyć w atrakcjach kulturalnych tj.:
- zwiedzanie muzeum prehistorii,
- zwiedzanie zabytkowej katedry St. Front,
- udział w spektaklu pantomimy „Forma” podczas przeglądu teatrów mimów w Perigoeux.

Wycieczka nad Atlantyk
Atrakcją wyjazdu była całodzienna wycieczka do Dune du Pyla „Wydma Piłata” – osobliwość regionu Akwitanii nad Oceanem Atlantyckim. Podczas trwania projektu młodzież przygotowywała się do wieczoru w St. Leon. Rewelacyjnie wypadła grupa polska, która rozpoczęła spotkanie Polonezem do którego włączyli się również zaproszeni goście i władze miasta. 
Występ artystyczny oraz wybrane potrawy kuchni polskiej zachwyciły wszystkich. 
            Pobyt w słonecznej Francji, wspaniali partnerzy i atrakcyjny program na długo pozostaną nie tylko w pamięci, ale również w sercach naszej młodzieży.

Zabawy integracyjne
Polonez
Spływ kajakowy            
                                                                                                   

                                                                                                  


W dniach od 14.08 – 21.08.2011r. w miejscowości Ratingen w Niemczech odbyły się polsko-niemiecko-litewskie warsztaty muzyczne pod nazwą „Music meets Culture”, których organizatorami byli: Aktion West-Ost, Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku oraz Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie. 
Streetmusic w Duesseldorfie
Polską grupę reprezentowała młodzież z naszej placówki, która na co dzień uczestniczy w zajęciach kół: Studia Wokalnego, Zespołu Wokalnego i Studia Piosenki, organizowanych przez PZPOW w Wejherowie.
Projekt rozpoczął się od prezentacji zespołów z Polski, Niemiec i Litwy – omówione zostały wówczas zainteresowania i umiejętności muzyczne każdego z uczestników. Dwa kolejne dni projektu miały na celu zapoznanie się wszystkich uczestników ze sobą nawzajem, poznanie swoich oczekiwań wobec projektu, swoich predyspozycji do muzykowania oraz upodobań muzycznych - poprzez udział w różnorodnych i atrakcyjnych warsztatach integracyjnych.
Trzeciego dnia zorganizowana została wycieczka do Duesseldorfu z przewodnikiem turystycznym, który przybliżył wszystkim historię tego miasta ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu muzycznego tego miejsca. Członkowie projektu mieli okazję zobaczyć scenę i kulisy najbardziej znaczącej i najpiękniejszej sali koncertowej w Duesseldorfie tzw. planetarium muzyki Tonhalle oraz uczestniczyć w koncercie muzyki hiszpańskiej.
Warsztaty rytmicze
Kolejnego dnia odbyły się warsztaty rytmiczne – młodzież nie tylko kształciła i udoskonalała swoje poczucie rytmu, ale również świetnie się przy tym bawiła, wykorzystując nie tylko profesjonalne instrumenty muzyczne, ale również własne ciało. Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach z dyrektorem chóru, podczas których zapoznali się z możliwościami tworzenia muzyki i piosenek przy pomocy aparatu artykulacyjnego bez  używania słów. Na podstawie posiadanych umiejętności i predyspozycji muzycznych uczestnicy projektu zostali dobrani w międzynarodowe grupy - zespoły muzyczne. Utworzonych zostało 5 międzynarodowych zespołów, których zadaniem było stworzenie utworu muzycznego, który łączy w sobie znamienne cechy muzyki polskiej, litewskiej i niemieckiej. Praca nad stworzeniem i dopracowaniem utworów trwała przez kolejne dni projektu, której zwieńczeniem było nagranie własnych piosenek w profesjonalnym studiu  muzycznym w Duesseldorfie.

Countries evening
           Pomiędzy systematyczną pracą nad wytworzeniem własnych międzynarodowych utworów       i różnorodnymi warsztatami muzycznymi, nie zabrakło również okazji do wspólnej zabawy przy karaoke            i wspólnego śpiewania utworów w rodzimych językach, które zacieśniały kontakty pomiędzy Polakami, Niemcami i Litwinami. 
          Ostatniego dnia projektu utworzone grupy miały możliwość odsłuchania własnych utworów nagranych w studio oraz przedstawiły efekty swojej pracy w postaci koncertu. Dnia 21 sierpnia uczestnicy projektu „Music meets Culture”  z ogromną satysfakcją z efektów swojej pracy i z nadzieją spotkania się za rok na tych samych warsztatach, wyruszyli w podróż powrotną do swoich krajów. 
 Piosenki wszystkich pięciu nowo utworzonych zespołów możecie Państwo odsłuchać klikając w odpowiedni obrazek poniżej:
 


 

                                                                        
                                                                        
Jak smakuje Europa :
W dniach 06.05 – 11.05. 2013 wychowankowie naszej placówki wzięli udział w projekcie międzynarodowym „Jak smakuje Europa” zorganizowanym przez Haus am Maiberg – Akademie für politische und soziale Bildung, w kooperacji z Domem Maksymiliana Kolbego w Gdańsku oraz Lugansk Region Mediation Group. Była to druga część  projektu, który poprzednio odbył się w październiku br. w Gdańsku.


 Tym razem uczestnicy wyjechali do Heppenheim, uroczego miasteczka w Niemczech, w pobliżu Frankfurtu nad Menem, by móc udoskonalać swoją wiedzę historyczną oraz polityczną, a także w wolnych chwilach, gotować wspólnie międzynarodowe potrawy. 
 

Projekt był przede wszystkim świetną okazją do poprawy znajomości języka angielskiego, gdyż zajęcia prowadzone były w tym języku, ze względu na niemieckich i ukraińskich uczestników.

Po przylocie do Niemiec oraz powitaniu ze strony znanych już zagranicznych kolegów, zaczęły się zadania: uczniowie analizowali  struktury działania Unii Europejskiej, czego uwieńczeniem było spotkanie z eurodeputowanym Thomasem Mannem, który przybył do Haus am Maiberg z szefem swojej kancelarii oraz prawnikiem. Tłumaczyli różnego typu procesy, zjawiska zachodzące w Europejskim Parlamencie
i odpowiadali na pytania młodzieży. Po dyskusjach odbyło się wspólne gotowanie, w którym pomagał nam pan Mann wraz z współpracownikami. Było to bardzo miłe i sympatyczne doświadzcenie, gdyż panowie wykazali się niezwykłym poczuciem humoru oraz autentycznością.

Podczas wyjazdu wychowankowie zwiedzili także Frankfurt, Strasburg oraz Groß Umstadt. W Strasburgu, 8.05 z okazji zakończenia II wojny światowej przeprowadzali wywiady uliczne dotyczące celebracji tegoż dnia przez napotkanych ludzi. Wieczorem nastąpiło podsumowanie rozmów. Następnego dnia każda grupa (z Ukrainy, Polski i Niemiec) prezentowała w postaci krótkich scenek teatralnych, jak mógł wyglądać 8.05 (czy w przypadku Ukrainy – 9.05) 1945 r. w ich krajach.  

Nie można pominąć uroku miejscowości, w  której mieszkali – Heppenheim to niezwykle malownicze miasteczko ze wspaniałą katedrą, wąskimi, kamienistymi uliczkami, kamienicami z XIX w. Wokół znajdowały się liczne wzgórza, na których umiejscowione były winnice. Zaś na szczycie najwyższego z nich rozpościerał się stary zamek, oświetlony nocą. Tajemnicze i urokliwe Heppenheim przypominało włoskie miasteczko, a świeże powietrze sprawiało że wszyscy bardzo wypoczęli. 11.05 był dniem wielkich zakupów we Frankfurcie, a także smutnych pożegnań, nadziei na kolejne spotkanie i powrotu do szarej codzienności. Polsko-niemieckie warsztaty taneczno-bębniarskie Prora/Niemcy 08-15.07.2012 :

Niedawno gościliśmy młodzież niemiecką w Gdańsku, a w tym tygodniu to nam udało się odwiedzić naszych sąsiadów.
Podróż do Prory nie była łatwa, ze względu na trudne połączenia komunikacyjne,  ale jak już dotarliśmy na miejsce, zdaliśmy sobie sprawę, że było warto. Przez cały tydzień uczestnicy brali udział w warsztatach bębniarskich z dwoma wspaniałymi instruktorami : Philipp Härtwig i Stanisławem Nowodworskim.


Nie zabrakło również warsztatów tanecznych z Adrianą Żuchlińską, która podczas swoich zajęć skupiała się głównie na takich stylach jak afro i samba brazil.  Poza intensywnymi warsztatami - głównymi atrakcjami przygotowanymi podczas pobytu była wycieczka rowerowa do Binz. Ciekawym doświadczeniem był również park wspinaczkowy, gdzie młodzież musiała stawić czoła wielu wyzwaniom .

Nie sposób było opuścić zwiedzania Prora na Rugii. Przewodnik opowiedział nam historie nazistowskiego molochu wczasowego, w którym byliśmy zakwaterowani, co na pewno na wielu osobach wywarło duże wrażenie i dało powody do zastanowienia się nad wartością historyczną tego miejsca.  Wieczorami młodzież mogła wspólnie spędzać czas przy ognisku, śpiewając piosenki w różnych językach. Na koniec pobytu młodzież przygotowała ponad godzinny koncert, który był otwarty dla wszystkich. Wczasowicze oraz mieszkańcy Prory oraz pobliskich miejscowości mogli dowiedzieć się o nim z wcześniej przygotowanych i rozwieszonych plakatów. Frekwencja przewyższyła nasze oczekiwania. Tym bardziej tuż przed występem nasze zdenerwowanie wraz z podekscytowaniem nabierało większych rozmiarów. Mogliśmy pokazać wszystkim czego nauczyliśmy się tego tygodnia, a przede wszystkim uświadomić samym sobie, że wspólna praca może przynieść nieoczekiwane i niesamowite efekty!!!
Mimo brzydkiej pogody i ciągle dokuczającego zimna nawet nie zdążyliśmy się zorientować, a już pakowaliśmy walizki do domu…


PRORA 2012, Vielen Dank!!!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza